روز جهانی سازمان ملل متّحد (تأسیس 1945)

🔹 سازمان ملل متّحد کانون سیستم بین‌المللی‌ای بود که توسط فاتحین جنگ جهانی دوم به وجود آمد و به صورت مجمعی برای گفتگوهای بین‌المللی طیّ دهه‌های طولانیِ اختلاف ایدئولوژیکی بین شرق و غرب انجام وظیفه کرد.

🔹 فعالیّت‌های این سازمان طیّ سال‌ها گسترش یافته است تا نه تنها شامل تعیین موازین بین‌المللی و ترویج توسعۀ اجتماعی و اقتصادی گردد بلکه عملیّات حفظ صلح در چندین قارّه را نیز دربرگیرد.

🔹در طیّ همین دوران واقعیّت سیاسی دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم دست‌خوش تحوّلات شگرفی شده است. در ابتدای تأسیس سازمان ملل متّحد تقریباً 50 کشور مستقّل وجود داشت. این تعداد اکنون به بیش از 185 افزایش یافته است. در پایان جنگ جهانی دوم، دولت‌ها بازیگران اصلی در صحنۀ جهانی بودند. امروزه نفوذ روزافزون سازمان‌های جامعۀ مدنی و شرکت‌های چندملیّتی، چشم‌انداز سیاسیِ بس پیچیده‌تری را به وجود آورده است.

🔹 سیستم سازمان ملل متّحد، علی رغم پیچیدگی فزایندۀ مأموریّتش، کم و بیش همان ساختاری را حفظ کرده است که حدود پنجاه سال پیش برای یک مؤسّسۀ جدید بین‌المللی طرح ریزی شده بود.

🔹… سازمان ملل نه تنها از اختیارات روشنی برخوردار نیست بلکه در بیشتر موارد از منابع لازم برای اقدام مؤثّر نیز محروم است. متّهم نمودن سازمان ملل متّحد به شکست در انجام وظایف خود در واقع محکوم کردنِ خود کشورهای عضو می‌باشد…

🔹 … از نظر کسانی که با ذهنیّت تکاملی به امور می‌نگرند، تجارب اوّلیّۀ سازمان ملل متّحد منبعی غنی از یادگیری دربارۀ نقش آیندۀ این سازمان در نظام بین‌المللی در اختیار ما می‌گذارد….

دسته‌ها Uncategorized

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close